23. 09. 2019

Zapojte sa do súťaže Recykluj a vyhraj

Spoločnosť Milk-Agro otvára už sedemnásty ročník súťaže Recykluj a vyhraj. S pani PaedDr. Silviou Baranovou, ktorá sa zaraďuje takmer medzi priekopníkov tejto obľúbenej súťaže, sme trochu zaspomínali...


Zapájate sa do súťaže celé roky. Ako ste začínali?

Za sedemnásť rokov som sa do súťaže zapojila s prestávkami asi dvanásťkrát. Čiže prakticky od jej začiatku. Najskôr som súťaž rozbehla na Základnej škole v Kračúnovciach. Pôsobila som tu ako učiteľka výtvarnej výchovy a dejepisu, okrem toho som mala aj kreatívny krúžok s deťmi. Zapájali sme sa do rôznych súťaží s detskými výtvormi, aj sme povyhrávali, ale ceny, ktoré sme získali, sa nedali ani porovnať s cenami zo súťaže Recykluj a vyhraj. Išlo o pomer úsilia a námahy oproti tomu, čo deti dostali ako odmenu. Podrobne som si preštudovala pravidlá súťaže a rozbehla som ju medzi deťmi aj medzi rodičmi.


Ktoré odmeny potešili a motivovali najviac?

Žiakov, ale aj rodičov veľmi nadchlo, keď na konci školského roku oni sami videli, že som vyzerala ako Mikuláš, ktorý rozdáva množstvo darčekov. Z výherných poukážok Milk-Agra sme nakúpili kopu vecí pre žiakov, do tried, do kabinetov. A výhry boli pôsobivé, najprv to boli MP3, potom počítače, elektrické kolobežky... Keď na konci roka rozdávate takéto ceny, stanete sa najobľúbenejšou učiteľkou na škole (smiech).


Ale museli ste si to najprv „oddrieť“...

To áno, kto to neskúsil, nevie si predstaviť, aká je to práca. Prvá vec je naštartovať ľudí, aby pochopili, o čom to vôbec je a potom nájsť v škole priestor na uskladnenie, ďalej nájsť ochotných kolegov a dostatok pomocníkov, ktorí vám pomôžu s plnými vrecami tetrapakov... Boli časy, kedy som si tie vrecia sama odvážila a s partiou žiakov vláčila na fúriku. Bolo s tým dosť roboty. Ale od začiatku som videla, že ide o veľmi zaujímavú súťaž a že tá námaha stojí za to...


Deti chápali, že to nie je len o kolobežkách...?

Pravdaže. Aj keď ceny sú veľmi zaujímavé, a – čo si budeme nahovárať – aj veľmi motivujúce, tešilo ma, že naše deti chápali, o čom tá celá súťaž je, že šetria životné prostredie. Učili sme ich, ako majú zdravo žiť, že majú papať veci, ktoré sú zdravé.  Učili sa aj tomu, že máme konzumovať potraviny, ktoré sú z nášho regiónu, že tu sa chovajú kravičky, od ktorých máme mliečko, tu sa vyrábajú z tohto mlieka jogurty, ktoré nám tak chutia a sú zdraviu prospešné.


Nadchli ste nielen deti, ale aj ich príbuzných, ako sa vám to podarilo?

Deti bez príbuzných by to nezvládli. Zberali všetci, žiaci, rodičia, príbuzní, dokonca z viacerých okresov, ale aj ľudia, ktorí nemali nič so školou, mali radi výrobky SABI a zbierali nám viečka z nich a tetrapaky. Ľudia ocenili, že súťaž spája hodnotné ceny s hodnotnou myšlienkou recyklácie a ochrany životného prostredia. Toto spojenie je veľmi motivujúce.


Myšlienka mnohých zaujme, ale nevedia, ako na to prakticky. Prezradíte niekoľko „trikov“?

Keď som predtým učila na súkromnej Základnej škole v Giraltovciach, dohodla som sa s vedúcou predajne Milk-Agro, ktorá bola blízko školy, že tam umiestnim škatuľu, do  ktorej kupujúci v tejto predajni mohli vhadzovať viečka od jogurtov a ďalších výrobkov SABI a ja som ich chodila vyberať. Neustále som vylepšovala motiváciu. Raz som mala velikánsky pútač, na ktorom som mala napísané všetky triedy našej školy a súťažili sme nielen ako celá škola, ale aj triedy medzi sebou. Na ten pútač som písala predbežné čísla. Mali ste vidieť to vzrušenie a súťaživosť! Každá trieda mala zoznam jednotlivých žiakov a k nim triedni učitelia písali predbežné čísla, koľko kusov viečok kto má. Takže po uzavretí súťaže a zverejnení výsledkov deti konkrétne vedeli, kto vyhral a kto sa ešte umiestnil tak, že dostane zaujímavú cenu. Vedeli, že kto sa snažil a bol veľmi pracovitý, šikovný a usilovný, vyhral, pretože rozhodovali čísla a gramy a tie sú presné. Veľa iných súťaží, hlavne výtvarných, sa hodnotí subjektívne, jednoducho sa členovia poroty dohodnú, čo sa im páči. Neznamená to však, že sa to páči všetkým. Pri súťaži Recykluj a vyhraj rozhodujú počty a tie sú presné (smiech). Podľa mňa je to súťaž, ktorá stojí za to a má aj budúcnosť, kvôli myšlienkam, ktoré šíri.


Ďakujeme za rozhovor.

MILK-AGRO

Varte s chuťou a chutne

otvoriť receptár

Otázky o zdraví

hľadám odpoveď

Čerstvé a chutné akciové produkty nielen vo vašej chladničke.

+ každý týždeň BONUS v podobe lahodného receptu

Súhlasím s pravidlami Ochrany osobných údajov.
© 2020 MILK-AGRO | Všeobecné vyhlásenie | Ochrana osobných údajov | Design by SIXNET

Získajte

akcie do vášho e-mailu každý týždeň.

Chcem akcie
Hore