28. 03. 2017

Učíte deti správne sa stravovať?

 

Naše nutričné potreby sa menia v priebehu nášho života niekoľkokrát. Ak chceme byť stále fit a zdravý, musíme brať do úvahy aj tieto zmeny.

Najlepším spôsobom ako naplniť v každej etape životného cyklu potrebné nutričné hodnoty je konzumácia:

•  širokej škály výživných jedál,
•  vody na dennej báze,
•  dostatočného počtu kJ pre zisk energie, sacharidy sú perfektným zdrojom,
•  esenciálnych mastných kyselín, napr. ryby, avokádo, orechy,
•  adekvátnych proteínov pre obnovu a zachovanie buniek,
•  nenasýtených tukov,
•  esenciálnych minerálov, napr. železo, vápnik, zinok,
•  potravín, ktoré obsahujú fytochemikálie, ktoré nás chránia pred srdcovo-cievnymi chorobami, rakovinou, osteoporózou či cukrovkou.

Pestrá strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, mliečne produkty, strukoviny, či chudé mäso, spĺňa všetky predpoklady na dosiahnutie potrebných nutričných hodnôt.


Bábätká – do veku šiestich mesiacov

Bábätká zvyčajne zdvojnásobia svoju dĺžku a strojnásobia svoju váhu od narodenia do dovŕšenia jedného roka. Materské mlieko dodáva dieťaťu požadované množstvo živín, tekutín a energie do veku šiestich mesiacov.

Materské mlieko je jediným zdrojom výživy v tomto veku. Obsahuje všetky ochranné a imunologické faktory pre dieťa. V tomto veku sa neodporúča podávať dieťaťu ovocné šťavy. Materské mlieko rovnako poskytuje dostatočné množstvo vody, avšak keď zavedieme pevné potraviny, je potrebné ho dopĺňať aj vodou.
 

Potraviny pre batoľatá – od šiestich do 12 mesiacov

Pevné potraviny by mali byt do stravy pridané okolo 6.-teho mesiaca, kedy treba doplniť rastúce nutričné a vývojové potreby. Dojčenie by však stále nemalo prestať, minimálne do veku jedného roka, alebo tak dlho ako sa rozhodne matka dieťaťa. Rôzne kultúry majú svoje tradície, čím dieťa začať prikrmovať, avšak vo všetkých prípadoch by sa malo jednať o jedlá, ktoré obsahujú potrebné nutričné hodnoty.

Pri postupnom odstavovaní od materského mlieka, môže dieťa prichádzať o zásoby železa. Pre zachovanie potrebných zásob:

•  dávajte dieťaťu potraviny bohaté na železo a zinok, ktorými sú: dojčenské obilniny, pyré z hydinového mäsa, tofu, strukoviny /šošovica, sójové bôby/ a ryža, ktorá sa radí medzi najodporúčanejšie vzhľadom na najnižšie riziko vzniku alergických reakcií. Potraviny môžu byť zavedené v ľubovoľnom poradí, za predpokladu, že ich štruktúra je vhodná pre fázu vývoja dieťaťa. Od ovocia a zeleniny po mäso, hydinu, ryby a celé vajcia ..
•  nepridávajte soľ, cukor alebo med do jedla vášho dieťaťa, je to zbytočné;
•  vyhnite sa kravskému mlieku počas prvých 12 mesiacov, malé množstvo sa môže používať v obilninách a krémoch, všetko mlieko by malo byť pasterizované;
•  celé ovocie je lepšie ako ovocné šťavy, vyhnite sa šťavám a cukrom sladeným nápojom;
•  vyhnite sa celým orechom, semenám alebo podobne tvrdým potravinám, aby sa znížilo riziko udusenia;
•  pokrm zavádzajte jeden po druhom, nové potraviny ponúkajte raz za tri až štyri dni, aby nedochádzalo k zámene a aby sa vylúčila potravinová alergia a citlivosť.
 

Potraviny pre malé deti

Akonáhle sa zavedie pevná strava do stravovacieho cyklu dieťaťa, máme na výber zo širokej ponuky jedál. Malé deti sú však dosť často vyberavé. Našťastie si pre zabezpečenie potrebných živín môžeme vyberať zo širokej škály potravín k danej živine a ponúkame ju dieťaťu znova a znova.

Detské potravinové potreby sa veľmi líšia v závislosti od ich rastu a výdaja energie. Rovnako, ako energetické potreby, sa zvyšujú aj potreby bielkovín, vitamínov a minerálov. Takisto je však potrebné predísť bežným problémom u detí vo vývoji, akými sú napríklad obezita, zubný kaz či alergia na potraviny.

Deťom v tomto veku doprajte aj potraviny bohaté na vápnik, ktorý môžete deťom podávať vo forme mliečnych výrobkov, napr. v jogurtoch, či syroch. Vápnik deťom zabezpečí zdravý vývoj kostí, rovnako ochráni i zuby. Pozor však, ak zbadáte, že dieťa ma intoleranciu na kravské mlieko, zabezpečte mu mlieko z iného zdroja, ale určite mu mlieko neodopierajte. Rovnako deťom do dvoch rokov neponúkajte mlieko so zníženým množstvom tuku.
 

Potraviny pre deti pred vstupom do dospievania

V období dospievania dieťa potrebuje vysoké množstvo živín a vitamínov. U dievčat zvyčajne tento jav nastane vo veku 10 – 11 rokov, u chlapcov táto zmena nastane neskoršie, a to vo veku 12 – 13 rokov.

V tomto období je dieťaťu potrebné zabezpečiť potraviny bohaté na energiu, no nie však vo forme fastfoodu, kde by dieťa prijímalo len prázdne kalórie. Nahraďte ho celozrnným pečivom, obilninami, ovocím, strukovinami, orechmi, zeleninou či rybou alebo chudým mäsom. Rovnako v tomto veku je potrebné pritlačiť na konzumáciu mlieka, jogurtov, tvarohu, syrov či iných mliečnych produktov. Špeciálne u dievčat.
 

Starší dospievajúci a mladí dospelí

S príchodom pracovných či študijných povinností sa mení aj životný štýl, počas ktorého sa zvyčajne stravovacie návyky stávajú zlými. Je to obdobie od neskorého tínedžerského veku do 18. až 20. roku života.

V tomto období je potrebné vyhýbať sa konzumácii alkoholu. Rovnako treba znížiť množstvo nasýtených tukov a solí. Naopak, je potrebné dbať na konzumáciu potravín bohatých na zinok a železo. A asi najdôležitejšou zmenou v tomto období je nutnosť zavedenia zdravého životného štýlu vo forme vyváženej stravy, bohatej predovšetkým na zdravé potraviny. Táto zmena sa odrazí aj v neskoršom období.

 

Zapamätajte si...

Nutričné požiadavky ľudského tela sa menia počas rôznych období života. Pestrá strava bohatá na živiny a vitamíny sa odporúča pre každého rovnako, bez ohľadu na vek.

 

MILK - AGRO

Varte s chuťou a chutne

otvoriť receptár

Otázky o zdraví

hľadám odpoveď
Šetrite naše stromy, prihláste sa do newslettera a pomôžte prírode.

Čerstvé a chutné akciové produkty nielen vo vašej chladničke.

Hore