Skombinovaním viacerých jedál môžeme dosiahnut zaujímavé výživové a chuťové parametre. O tvarohových jogurtoch SABI sme sa porozprávali s Ing. Petrom Kočišom, vedúcim mliečnej výroby v Sabinove.
Firma Milk agro je jediným výrobcom tvarohových jogurtov?
Nie je jediným, ale naše tvarohové jogurty majú jedinečné výživové a chuťové vlastnosti, a to z dôvodu pridávania kvalitného, tradičného tvarohu. Do našich tvarohových jogurtov nepridávame potravinové prídavné látky, ktoré tam prirodzene nepatria.
Napríklad?
Niektorí výrobcovia pridávajú napríklad konzervačné látky, umelé arómy, zahusťovadlá, napríklad arabská guma, xantánová guma, karbónová guma, rôzne želatiny…
Aké majú dôvody na pridávanie toľkých cudzorodých látok?
Myslím si, že to je otázka na podobných výrobcov, ale vo všeobecnosti sa takéto látky pridávajú za účelom zníženia výrobných nákladov a zvýšenia trvanlivosti výrobku. Umelé aromatické látky zase na zlepšenie chuťových vlastností výrobku.
Výrobky SABI sú chutné aj bez toho…
Áno, máme množstvo priaznivých reakcií od konzumentov našich tvarohových jogurtov, tie dokazujú, že chutný tvarohový jogurt sa dá vyrobiť z prírodných surovín bez prídavkov umelých látok.
Od viacerých konzumentov SABI jogurtov som počul, že konzumácia tvarohových jogurtov SABI im zlepšila napríklad trávenie.
To môže súvisieť s tým, o čom sme rozpávali minule, že totiž naše tvarohové jogurty vyrábame z dvoch „živých“ zložiek, zo živého tvarohu a živého jogurtu.
Stručne si to pripomeňme…
Živý tvaroh vyrábame klasickou, tradičnou metódou, to znamená, že do mlieka sa pridáva živá mliekarenská smotanová kultúra a mlieko sa nechá pri teplote 21 – 28 stupňov celzia prirodzene fermentovať. Takáto teplota je ideálna pre rast „laktobacilov“, t. j. baktérií mliečneho kvasenia. A pri takejto teplote sa zdraviu prospešné mikroorganizmy ani ostatné hodnotné látky nezničia. Nedochádza ani k degradácii bielkovín, enzýmov a dalších výživových súčastí. Potom mlieko dohrievame na teplotu 38 – 40 stupňov Celzia, pri ktorej sa tvaroh vytužuje, a potom ho scedíme, to znamená oddelíme od srvátky. To prakticky znamená, že počas celého procesu udržiavame takú teplotu, pri ktorej sa v tvarohu zachovávajú živé probiotiká, a aj nedegradované bielkoviny a enzýmy.
A k tomu ešte „živý“ jogurt.
Áno, „živý“ tvaroh sa potom pridáva do jogurtu. Ten je tiež „živý“, je ešte teplý, ked sa doň pridáva tvaroh, má ešte asi 30 °C. Jogurt po rozmiešaní s tvarohom sa plní do téglikov a následne sa schladzuje pozvoľne na teplotu 2 – 8 °C. Pri tejto teplote sa odporúča aj konzumovať, vtedy má optimálnu konzistenciu, aj dietetické vlastnosti zostávajú zachované.
V tvarohu sú živé baktérie mliečneho kvasenia, v jogurte zase jogurtové kultúry, „nepobijú“ sa?
Nie, naopak, baktérie mliečneho kvasenia, jogurtové a probiotické kultúry žijú v symbióze, spolupráci. Jedny produkujú látky, ktoré potom využívajú druhé mikroorganizmy. To je optimálny stav.
Všetky uvedené mikroorganizmy udržujú jogurtovo-tvarohovú zmes v poriadku…
Áno, a umožnujú záručnú dobu až 14 dní. Potom už dochádza k degradácii mikroorganizmov, lebo laktóza, ktorá je pre ne živnou pôdou, sa vyčerpá. Ale zase to prináša inú výhodu, ak totiž užitočné mikroorganizmy odumierajú z dôvodu znižovania množstva laktózy, tak potom tento výrobok je vhodný aj pre konzumentov s čiastočnou intoleranciou na laktózu.
Takže na konci záruky je už mikroorganizmov menej.
Áno, a preto by sa mal jogurt kontrolovat na konci záruky, teda čo sa týka počtu živých mikroorganizmov, nie na začiatku.
Čo hovoria kontroly o tvarohových jogurtoch SABI?
Naše jogurty dávame aj pravidelne vyšetrovať a môžeme s čistým svedomím povedať, že sú živé. Aj na konci záručnej doby obsahujú minimálne 10 miliónov živých mikroorganizmov v jednom grame.
Tak to znie skutočne skvelo. Po tomto uistení máme ešte väčšiu chuť dať si kvalitný tvarohový jogurt od SABI.