Tvaroh - tradičná zložka jedálneho lístka Slovákov.


MILK - AGRO

Tvaroh patrý medzi syry. Presnejšie, je to čerstvý (nezrejúci), hrudkový syr. Je produktom kyslomliečneho zrážania mlieka živými mliečnymi a probiotickými kultúrami. Podľa obsahu tuku ho môžeme kúpiť ako tučný, plnotučný, polotučný, alebo nízkotučný.

 

Zatiaľ čo nízkotučný tvaroh je vhodný ako súčasť redukčného stravovania, pre ľudí trpiacich obezitou, alebo cukrovkou, pre deti a športovcov, ktorý potrebujú celodenný prísun energie, je správnou voľbou plnotučný tvaroh SABI. Tvaroh je tiež dobrým zdrojom kompletného spektra aminokyselín (aj esenciálnych - telo si nevie vyrobiť), ktoré sú potrebné pri obnove svalových vlákien poškodených intenzívnym tréningom. Je skvelý aj ako zdroj minerálnych látok. Obsahuje veľké množstvo horčíka, ktorý stimuluje nervovú sústavu. V tvarohu tiež máme vitamín D, ktorý sa zúčastňuje pri výrobe mnohých hormónov a enzýmov, ďalej vitamíny skupiny B a tiež vitamín E. Napríklad 100 gramov mäkkého tvarohu  má energiu 527 kJ (126 kcal) a priemerne obsahuje 18,75 g bielkovín, 0,35 g tuku, 0,44 g mliečneho cukru (laktózy), 60 mg vápnika, 0,65 mg železa a 0,369 g vitamínu B2. Ale pozor, nízkotučný tvaroh nemá toľko vitamínov, ako tučný tvaroh!  Napríklad je chudobný na vitamín A, ktorý si potom musíte nahradiť z iného jedla.


V kuchyni tvaroh využijeme naozaj všade. Dá sa konzumovať samostatne, alebo s pridaním vyšľahaného žĺtka s cukrom. Môžeme ho ochutiť ovocím, orechami, alebo medom. Taktiež je vhodný na prípravu tepelne upravovaných jedál, rôznych múčnikov a dezertov. Rôzne tvarohové koláče môžeme jesť teplé, alebo na druhý deň, môžeme tvaroh zmiešať s múkou a vodou a vytvoriť detmi veľmi obľúbené tvarohové guľky, plnené rôznymi príchuťami. Tvaroh tiež používame ako náplň či už do palaciniek, mäsa, alebo môžeme upiecť tradičný balkánsky "syrový burek", či známy anglický cheescake. V lete si vychutnáme tvarohové nanuky a počas celého roka tvarohové jogurty od SABI.

Tvaroh sa dá aj mraziť, avšak musíme rátať s určitou zmenou jeho senzorických vlastností. Keď tvaroh následne rozmrazíme, dostane sa z neho von voda, čím následne tvaroh stratí svoju čistú prírodnú chuť, vôňu a konzistenciu. Z toho  dôvodu je lepšie mraziť až jedlá s tvarohom, ako napríklad tvarohové guľky, alebo tvarohový koláč, ale nie samotný tvaroh.
Mnoho ľudí dnes nakupuje tvaroh a iné mliečne výrobky od miestnych farmárov, a domácich zdrojov. Treba si však vždy overiť, z akého zdroja nakupujem tieto výrobky! Tvaroh vyrobený doma – resp. na statku môže byť vyrobený z mlieka, ktoré  neprešlo pasterizáciou. U takého tvarohu sa zvyšuje riziko premnoženia baktérií v ňom, čo Vám môže následne spôsobiť problémy. Tvaroh SABI sa však vyrába pod kontrolou pracovníkov laboratória a mlieko, z ktorého je vyrábaný zaručene pasterizáciou prešlo. Taktiež si môžete vybrať z viacerých tipov tvarohu. Podľa účelu použitia ich naša spoločnosť vyrába vo forme roztierateľnej, určenej na nátierky a krémy, a vo forme hrudkovitej, určenej do kuchyne na prípravu jedál.

Či už si dáme tvaroh na raňajky, desiatu, obed, olovrant či večeru,  môžeme ním veľmi chutne a elegantne pokryť potrebu proteínov (bielkovín) v našej strave.

Dátum: 23.08.2016« Späť na zoznam
Hore