Zdravie

Vážení priatelia zdravej výživy, v tejto našej sekcii Vám budeme prinášať informácie, týkajúce sa správnych stravovacích návykov, vhodnosti konzumácie našich produktov pri určitých zdravotných problémoch a pod. Budeme radi, ak nám dáte vedieť, čo by ste sa chceli dozvedieť.

Chystáme sa cez leto na turistiku. Môžeme si pribaliť tavený syr?

Odpoveď: Chlieb natretý taveným syrom VOLOVEC alebo SABINA je vždy lepšia voľba ako croissant alebo šunka. Prednosťou taveného syra je, že si dokáže udržať svoju trvanlivosť a senzorické vlastnosti aj pri vyšších teplotách.

Tavený syr údajne odvápňuje kosti. Je to pravda?

Odpoveď: Problematikou tavených syrov sa zaoberal aj istý francúzsky výskumný tím, ktorý porovnával biologickú využiteľnosť vápnika pochádzajúceho z mlieka, fermentovaných mliečnych výrobkov, tavených syrov a potravín rastlinného pôvodu. Výskumom sa dospelo k záveru, že najvyššia biologická využiteľnosť vápnika je z mlieka a fermentovaných mliečnych výrobkov. Čo sa týka tavených syrov, tu bola biologická využiteľnosť vápnika síce nižšia (asi o 5 %), ale stále významne vyššia nech už potravín rastlinného pôvodu. O odvápňovaní kostí kvôli konzumácii tavených syrov ale nemožno vravieť ani náhodou. Sme toho názoru, že so žiadnou potravinou to netreba preháňať, avšak náš tavený syr VOLOVEC a SABINA si môžete z času na čas dopriať bez obáv.

Je pravda, že sa do tavených syrov pridáva lacný margarín?

Odpoveď: Opäť ide o tvrdenie, ktoré s pravdou nemá nič spoločné. Náš tavený syr VOLOVEC a SABINA spadá do kategórie „mliečny výrobok“, čo znamená že môže obsahovať len základné mliečne zložky, tak ako to prikazuje legislatíva SR. Ak by bola teda v tavenom syre nahradená nejaká základná mliečna zložka nemliečnou, t. j. napr. margarínom, už by výrobok nemohol niesť označenie „tavený syr“, ale išlo by o tzv. „potravinový výrobok“, resp. imitáciu, kde by ste na obale hľadali označenie „syr“ márne. Takéto výrobky sú zvyčajne označované ako tavený výrobok, tavený krém, tavená nátierka a pod.

Tavené syry značky SABI a aj ostatné tavené syry asi prestanem kupovať.

Odpoveď: Myslíme si, že podobnú dilemu má viacero spotrebiteľov. Tavené syry patria v súčasnosti k potravinám s najhorším menom, a to práve kvôli rôznym mýtom a tvrdeniam o pochybnosti ich zloženia a o ich zdraviu škodlivých účinkoch. Časté je tvrdenie, že sa tavené syry (bez ohľadu na značku) vyrábajú zo syrového odpadu, alebo sme sa už stretli aj s tvrdením, že tavený syr je vyrobený zo surovín so zdravotným rizikom. Na našu obranu, keďže sme dokonale znalí výroby našich tavených syrov značky SABI (k ostatným výrobcom sa vyjadrovať nebudeme) môžeme čestne prehlásiť, že tavené syry VOLOVEC a SABINA sa vyrábajú skutočne z rôznych syrov, a síce z tých, ktoré nebolo možné ďalej distribuovať do maloobchodných predajní. NIE VŠAK kvôli ich zdravotnej škodlivosti, ale napr. preto, že nevyhoveli štandardom tvaru, podielu sušiny alebo tuku a pod. To však na konečný produkt nemá žiaden vplyv. Sme absolútne proti tvrdeniu, že naše tavené syry sa vyrábajú zo zdraviu škodlivého odpadu z výroby, keďže všetky výrobky SABI sú prísne kontrolované počas celého výrobného procesu, a tak je úplne vylúčené, aby do výroby vstúpila zdraviu nebezpečná látka, z čoho vyplýva, že zdraviu nebezpečný odpad z výroby výrobkov značky SABI ani nemôže vzniknúť.

Je lepší tvaroh kúpený zo statku, alebo tvaroh SABI?

Odpoveď: Rozhodne odporúčame uprednostniť tvaroh SABI. Tvaroh vyrobený doma – resp. na statku môže byť vyrobený z mlieka, ktoré neprešlo pasterizáciou. U takého tvarohu sa zvyšuje riziko premnoženia baktérií v ňom, čo Vám môže následne spôsobiť problémy. Tvaroh SABI sa vyrába pod kontrolou pracovníkov laboratória a mlieko, z ktorého je vyrábaný zaručene prešlo pasterizáciou.

Som často podráždená a unavená.

Odpoveď: Áno, tvaroh je potravinou, ktorú by ste mali zaradiť do svojho jedálnička, čím sa uvedené problémy môžu zmierniť. Tvaroh, okrem toho, že je mimoriadne výživný obsahuje aj veľké množstvo vitamínov ako AEK, tiamín, riboflavín, niacín, kyselinu pantoténovú, vitamín B6 a B12. Obsahuje tiež vápnik, železo, fosfor, draslík, sodík, zinok, meď, mangán, selén, fluorid a čo je (pre Vás) dôležité, obsahuje aj horčík, ktorého pravidelný prísun zmierňuje únavu a podráždenosť.

Koľko vápnika by som mala denne zjesť? Mám 24 rokov a som tehotná.

Odpoveď: Nájdite sa v tabuľke uvedenej nižšie. Skupina Odporúčané množstvo vápnika denne Dojčené deti 6 – 12 mes. 400 mg Deti 1 – 3 rokov 600 mg Deti 3 – 10 rokov 800 mg Dospievajúci 11 – 18 rokov 1 200 – 1 500 mg Dospelí ľudia 1 000 – 1 200 mg Ženy 45 – 55 rokov 1 000 – 1 500 mg Ženy tehotné + dojčiace 1 200 – 1 500 mg Dospelí, starší ako 65 rokov 1 500 mg  

Dá sa tvaroh zmraziť?

Odpoveď: Áno, dá, ale musíte rátať s určitou zmenou jeho senzorických vlastností. Keď tvaroh následne rozmrazíte, dostane sa z neho von voda, čím následne tvaroh stratí svoju čistú prírodnú chuť, vôňu a konzistenciu.

Som diabetik. Môžem jesť tvaroh?

Odpoveď: Áno, ale odporúčame staviť skôr na nízkotučné varianty.

Začal som cvičiť, mám uprednostniť nízkotučný alebo plnotučný tvaroh?

Odpoveď: Nízkotučný tvaroh je vhodný skôr ako súčasť redukčného stravovania pre ľudí trpiacich obezitou, a tiež napr. diabetom, t. j. cukrovkou. Športovci a kulturisti potrebujú celodenný prísun energie a práve pre nich je tvaroh SABI tou správnou voľbou. Je vhodný aj pre pracujúcich ľudí, ktorý nemajú čas pravidelne jesť. V jedálničku športovca by mal byť tučný tvaroh samozrejmosťou. Ale pozor, nízkotučný tvaroh nemá toľko vitamínov, ako tučný tvaroh SABI, napr. je chudobný na vitamín A, ktorý si potom musíte nahradiť z iného jedla.

Je kyslomliečny nápoj vhodný pre horúce letné dni?

Odpoveď: Rozhodne áno. V letných mesiacoch kyslomliečny nápoj príjemne osvieži a navyše zasýti vaše bruško. Nezabudnite ho však zbytočne nevystavovať na slnku a uchovávať v chladničke.

Moje deti nemajú radi mlieko.

Odpoveď: Acidofilné mlieko je kravské mlieko obohatené o ušľachtilé druhy mliečnych baktérií. O kyslomliečnych nápojoch možno tiež tvrdiť, že sú vynikajúcim zdrojom mnohých živín (vitamínov A, B2 a D – nevyhnutný pre zdravý vývin kostí a zubov), ktoré organizmus dospelého človeka a určite aj dieťaťa potrebuje pre svoju správnu funkciu. Sú tiež bohaté na vápnik, obsahujú plnohodnotné bielkoviny. V kyslomliečnych nápojoch sú navyše i mnohé biologicky aktívne látky s ďalšími prospešnými účinkami na zdravie. Pre deti, ktoré neobľubujú mlieko, sú kyslomliečne výrobky plnohodnotnou a rovnocennou náhradou. V našej ponuke máme aj ochutené kyslomliečne nápoje ako Acedečko vanilka a Acedečko Jahoda pre malých maškrtníkov.

Držím diétu, ale milujem jogurty.

Odpoveď: Vďaka svojmu obsahu sa jogurt osvedčil aj pri redukčnej diéte. Probiotické kultúry, ktoré jogurt obsahuje podporujú proces chudnutia tým, že pozitívne ovplyvňujú látkovú premenu potravín a tiež vstrebávanie živín. Pri redukčnej diéte však uprednostnite čistý jogurt SABI pred jeho ochutenými variáciami.

Prečo mám tráviace problémy.

Odpoveď: Mnoho ľudí v súčasnosti má problém s laktózovou intoleranciou, t.j. s mliečnym cukrom, pretože im v tele chýba enzým, ktorý tento cukor štiepi. Jogurty a kyslomliečne nápoje (napr. Acidofilné alebo Bifidové mlieko SABI) obsahujú ale baktérie, ktoré pomáhajú mlieko ľahšie tráviť. Záverom je, že vďaka zníženému obsahu laktózy v kyslomliečnych nápojoch je Acidofilné a Bifidové mlieko SABI vhodné aj pre ľudí s laktózovou intoleranciou, ktorým práve tento mliečny cukor spôsobuje nepríjemné tráviace ťažkosti.

Otvoril som jogurt a na povrchu je voda, čo to znamená?

Odpoveď: V tomto prípade nejde o vodu, ale o srvátku, ktorá rozhodne neznamená, že jogurt už nemôžete konzumovať. Jednoduchým vysvetlením je fyzika, čo znamená, že ťažký jogurt klesá a ľahká srvátka vypláva na povrch. Jednoduchým riešením je premiešať jogurt :).

Je lepšie kúpiť si syr v celku alebo plátkový?

Odpoveď: Výhodnejšie je kupovať syry v celku. Doma si odkrojte iba toľko, koľko sa zje na jedno posedenie. Čím tenšie plátky odložíte naspäť do chladničky, tým skôr sa syr znehodnotí.

Ako sa má správne skladovať syr?

Odpoveď: Odporúčaná ideálna teplota na uchovávanie syrov je okolo 5 °C. Odporúčame položiť syr na drevenú tácku a prikryť ho skleneným zvonom, resp. zabaliť ho do voskovaného papiera, či potravinovej fólie, čím predídete jeho vysychaniu. Pred konzumáciou odporúčame nechať syr postáť pri izbovej teplote cca pol hodinu, čím sa mu vráti typická chuť a vôňa.

Často sa mi kazia zuby, môže mi pomôcť syr?

Odpoveď: Pravidelné žuvanie tvrdého syra po jedle (najlepšie bezprostredne po jedle) chráni zuby pred zubným kazom, a tiež ďasná pred zápalmi. Dôvodom sú mliečne bielkoviny obsiahnuté v syre, ktoré neutralizujú v ústach kyseliny a pomáhajú zabíjať baktérie. Práve neodstránené kyseliny a baktérie v ústnej dutine majú za následok tvorbu zubného kazu. Vápnik a fosfor posilňujú zubnú sklovinu a pomáhajú udržiavať Váš chrup v dobrom stave. Svoje o tom vedia aj Francúzi, ktorí syr podávajú na záver stolovania ako dezert.

Som v noci hladná, môžem si dať jogurt?

Odpoveď: Je dokázané, že večerná porcia jogurtu môže pomôcť v prevencii straty svalovej hmoty, ktorú ste tak ťažko nadobudli v posilňovni. Proteín v jogurte sa totiž správa ako stavebný kameň pre rast svalov. Už jeden jogurt pred spaním ponúka 11 g bielkovín, ktoré sú dôležité pre dopĺňanie svalových zásob.

Prečo jesť jogurty?

Odpoveď: O jogurtoch možno povedať, že sú najvýznamnejšou skupinou mliečnych výrobkov. Okrem toho, že pozitívne ovplyvňujú črevnú mikroflóru, v ktorej sa tvorí 70 – 80 % imunitného systému, má jogurt ešte veľa ďalších nezanedbateľných účinkov na zdravie človeka. Jogurtová kultúra napomáha vstrebávaniu minerálnych látok a niektorých vitamínov obsiahnutých v bežnom jedle. Sú zdrojom vápnika, bielkovín a vitamínov, obsahujú vitamín A, B2, B12 a vitamín D. Pravidelná konzumácia jogurtu pomáha predchádzať hnačkám, zlepšuje trávenie, utlmuje depresie, a dokonca podľa najnovších výskumov vie spomaliť starnutie buniek v tele a teda aj starnutie. Je vhodným chutným pomocníkom pre všetkých, ktorý trpia dermatitídou a ekzémami. Je odporúčanou potravinou pre ľudí s Crohnovou chorobou. Pomáha bojovať s prítomnosťou Helicobaktera pylori. Uvádzajú sa tiež jeho priaznivé účinky na tzv. „cestovateľskú hnačku“ u dospelých.

Čo je pasterizácia?

Odpoveď: Pasterizáciou sa rozumie zahriate mlieka pri vysokej teplote počas krátkeho času, t. j. zahriatie najmenej na 71,7 % počas 15 sekúnd. Týmto tepelným ošetrením sa docieli tzv. zdravotná bezpečnosť mlieka. Nutnosťou je zachovať fyzikálne, biologické a chemické vlastni mlieka a výrobkov, ktoré sa budú z tohto pasterizovaného mlieka vyrábať.

Je pravda, že mlieko zahlieňuje?

Odpoveď: Táto otázka je veľmi častá, resp. veľmi často sa spotrebitelia boja konzumovať mlieko, aby predchádzali tvorbe hlienov. Ide však o mýtus, ktorý vyvrátil aj najnovší výskum (Kanada) ktorý tvrdí nasledovné: K problematike sa pred nedávnom jasne vyjadrili kanadský pediatri, ktorí skúmali zahlieňovanie spôsobené mliekom u detí trpiacich astmou. Ich konečnom stanovisku sa ale uvádza, že v súčasnosti nie sú žiadne dôkazy o priamom spojení medzi zvýšenou tvorbou hlienov u astmatikov a konzumáciou mlieka. Odporúča sa preto rodičom detí naďalej dávať svojim deťom piť mlieko, pričom odporúčané porcie sú 500 ml u detí od 2 – 8 rokov, u starších detí a dospelých je odporúčanou dávkou cca 0,75 – 1 liter. (Viac z danej problematiky sa dočítate tu)

Tvaroh - tradičná zložka jedálneho lístka Slovákov.

Zatiaľ čo nízkotučný tvaroh je vhodný ako súčasť redukčného stravovania, pre ľudí trpiacich obezitou, alebo cukrovkou, pre deti a športovcov, ktorý potrebujú celodenný prísun energie, je správnou voľbou plnotučný tvaroh SABI. Tvaroh je tiež dobrým zdrojom kompletného spektra aminokyselín (aj esenciálnych - telo si nevie vyrobiť), ktoré sú potrebné pri obnove svalových vlákien poškodených intenzívnym tréningom. Je skvelý aj ako zdroj minerálnych látok. Obsahuje veľké množstvo horčíka, ktorý stimuluje nervovú sústavu. V tvarohu tiež máme vitamín D, ktorý sa zúčastňuje pri výrobe mnohých hormónov a enzýmov, ďalej vitamíny skupiny B a tiež vitamín E. Napríklad 100 gramov mäkkého tvarohu  má energiu 527 kJ (126 kcal) a priemerne obsahuje 18,75 g bielkovín, 0,35 g tuku, 0,44 g mliečneho cukru (laktózy), 60 mg vápnika, 0,65 mg železa a 0,369 g vitamínu B2. Ale pozor, nízkotučný tvaroh nemá toľko vitamínov, ako tučný tvaroh!  Napríklad je chudobný na vitamín A, ktorý si potom musíte nahradiť z iného jedla. V kuchyni tvaroh využijeme naozaj všade. Dá sa konzumovať samostatne, alebo s pridaním vyšľahaného žĺtka s cukrom. Môžeme ho ochutiť ovocím, orechami, alebo medom. Taktiež je vhodný na prípravu tepelne upravovaných jedál, rôznych múčnikov a dezertov. Rôzne tvarohové koláče môžeme jesť teplé, alebo na druhý deň, môžeme tvaroh zmiešať s múkou a vodou a vytvoriť detmi veľmi obľúbené tvarohové guľky, plnené rôznymi príchuťami. Tvaroh tiež používame ako náplň či už do palaciniek, mäsa, alebo môžeme upiecť tradičný balkánsky "syrový burek", či známy anglický cheescake. V lete si vychutnáme tvarohové nanuky a počas celého roka tvarohové jogurty od SABI. Tvaroh sa dá aj mraziť, avšak musíme rátať s určitou zmenou jeho senzorických vlastností. Keď tvaroh následne rozmrazíme, dostane sa z neho von voda, čím následne tvaroh stratí svoju čistú prírodnú chuť, vôňu a konzistenciu. Z toho  dôvodu je lepšie mraziť až jedlá s tvarohom, ako napríklad tvarohové guľky, alebo tvarohový koláč, ale nie samotný tvaroh. Mnoho ľudí dnes nakupuje tvaroh a iné mliečne výrobky od miestnych farmárov, a domácich zdrojov. Treba si však vždy overiť, z akého zdroja nakupujem tieto výrobky! Tvaroh vyrobený doma – resp. na statku môže byť vyrobený z mlieka, ktoré  neprešlo pasterizáciou. U takého tvarohu sa zvyšuje riziko premnoženia baktérií v ňom, čo Vám môže následne spôsobiť problémy. Tvaroh SABI sa však vyrába pod kontrolou pracovníkov laboratória a mlieko, z ktorého je vyrábaný zaručene pasterizáciou prešlo. Taktiež si môžete vybrať z viacerých tipov tvarohu. Podľa účelu použitia ich naša spoločnosť vyrába vo forme roztierateľnej, určenej na nátierky a krémy, a vo forme hrudkovitej, určenej do kuchyne na prípravu jedál. Či už si dáme tvaroh na raňajky, desiatu, obed, olovrant či večeru,  môžeme ním veľmi chutne a elegantne pokryť potrebu proteínov (bielkovín) v našej strave.

Maslo

 Ide o mliečny produkt, ktorý je súčasťou výživy obyvateľstva mierneho podnebného pásma Európy celé tisícročia. Maslo je emulzia mliečneho tuku a vody, v ktorej sú rozpustené všetky prirodzené súčasti mlieka ako mliečny cukor, mliečne bielkoviny a minerálne látky. SABI maslo má na trhu svoj stály okruh zákazníkov, ktorí ho uprednostňujú pred ostatnými druhmi masla a tukov. VÝROBA MASLA Maslo sa vyrába z kvalitnej pasterizovanej smotany s obsahom tuku 33 – 40 %. Od percenta tuku v smotane závisí objem masla, ktorý je z nej možný vyrobiť. U smotany sa sleduje aj jej kyslosť, ktorá nesmie presiahnuť normu. Smotana na výrobu masla fyzikálne zreje po dobu 8 – 12 hodín pri teplote 6 – 8 °C. Počas výrobného procesu sa v hotovom produkte sleduje podiel vody v percentách. Stĺkanie /mútenie/ masla je proces, pri ktorom tekutá smotana naráža na steny mútiaceho valca, čím sa v nej oddeľuje tuk a vzniká maslová hmota. Vedľajším produktom tohto procesu je cmar. ŠPECIFIKÁCIA MASLA na výrobu sa používa kvalitná čerstvá smotana obsahuje 82% živočíšneho tuku a maximálne 16% vody neobsahuje rastlinný tuk obsahuje vitamíny A, D, E a K ľahko stráviteľné nedráždi žalúdok vďaka svojej nutričnej hodnote je základom mnohých diét vhodné na varenie a pečenie vysoká kvalita  

Mlieko - áno alebo nie?

Denná spotreba štvrť až pol litra mlieka pokryje väčšiu časť potreby vitamínov a minerálnych látok a dodáva vysokokvalitné bielkoviny, ktoré sú veľmi dôležité stavebné kamene pre tvorbu mnohých telesných látok. Ich nedostatok môže spôsobiť zníženie obranyschopnosti organizmu a podporovať napr. aj vznik rakoviny. Uprednostniť by sme však mali predovšetkým bielkoviny obsiahnuté v mliečnych výrobkoch, namiesto bielkovín napr. v mäse. Pre ľudí, ktorí mlieko neprefurujú, je určená bohatá ponuka kyslomliečnych výrobkov ako jogurt alebo kefír. Na vysokom obsahu výživných látok to však nič nemení.

Prečo piť čerstvé mlieko?

Na tepelné ošetrenie mlieka, ktoré je určené na predaj ako Čerstvé mlieko, sa dnes používa pasterizácia. Ide o proces, pri ktorom sa mlieko zohrieva počas 15 až 30 sekúnd na 72°C až 75°C, alebo až 82°C. Vďaka tomu sa ničí väčšina zárodkov a predĺži sa trvanlivosť mlieka na 7 dní. Čo je však najdôležitejšie pre nás konzumentov, aj po pasterizácii si mlieko uchováva obsah výživných látok a čerstvú chuť. Naopak, Trvanlivé mlieko sa vyrába metódou UHT, čo je v podstate vysokotepelné ošetrenie - sterilizácia pri teplote 135°C až 150°C po dobu 1-2 sekúnd. Táto metóda spôsobuje zmenu v štruktúre bielkovín, dochádza k stratám pri výživových látkach, ničia sa vitamíny rozpustné vo vode, ktoré sú citlivejšie na teplo. Preto by sme pri nákúpe mali uprednostniť radšej čerstvé mlieko.

Kulinárske vlastnosti jogurtu

Jogurt možno jesť so sušeným alebo čerstvým ovocím, s musli, s cereáliami, s marmeládou alebo medom. Určite je zdravšie dať deťom na desiatu a olovrant jogurt ako sladkosti. Odporúča sa tiež ako zákusok. Okrem toho je výborným spojencom v kuchyni. Dodáva jedlám špeciálnu príchuť. Použiť ho možno ako prísadu do šalátov a namiesto smotany do polievok, štiav a omáčok. Nemá rád prudkú zmenu teploty. Ak sa pridáva do varených jedál, dobré je zmiešať ho s múkou a trochou vody a miešať, aby sa nezrazil. Odporúča sa skladovať ho medzi 4 až 12°C, ale nie dlho, vtedy si uchová všetky vlastnosti. Pri pečení koláčov, do ktorých ide viac vajec, možno jedno vajce nahradiť trochou jogurtu. Zjemní chuť cesta.

Ako nám prospieva SABI jogurt ?

Jogurt SABI je užitočným zdrojom vápnika a fosforu pre zdravie kostí a zubov. Obsahuje vitamín B2, ktorý je potrebný na uvoľnenie energie zo živín, a vitamín B12, nevyhnutný pre zdravý nervový systém. Ľudia, ktorí potrebujú vápnik z mlieka, ale nemôžu ho piť pre zlú znášanlivosť laktózy, často zisťujú, že im jogurt nespôsobuje problémy. Vzhľadom na to, že sa špeciálne jogurtové acidofilné a bifidogenné kultúry pridávajú až po pasterizácii, je vlastne jogurt stále "živý".      Živý jogurt bráni v črevách bujneniu škodlivých baktérií a kvasiniek, ktoré môžu spôsobiť črevnú infekciu. Môže prinášať úľavu pri črevných ťažkostiach, hnačke a zápche. Niektorí liečitelia odporúčajú jesť živý jogurt po liečbe antibiotikami, pretože pomáha obnovovať normálnu črevnú flóru. Všetky výrobky SABI (aj ochutené) neobsahujú glutén, čo znamená, že sú vhodné pre tých, ktorí sú odkázaní na bezlepkovú diétu.

Výživou proti osteoporóze

Vápnik (kalcium-Ca) je dôležitým stavebným materiálom kostí, zodpovedným za ich pevnosť. Príjem vápnika v odporúčanom množstve a v optimálnom pomere k fosforu je prvou "zbraňou" v boji proti osteoporóze. Odporúčaný príjem vápnika je asi 800-1000 mg. Najlepším zdrojom vápnika je mlieko (1 liter poskytuje asi 1000-1200mg vápnika) a syr (napr. 50g ementálu obsahuje asi 500 mg vápnika). Nemliečna strava dodáva denne len asi 400-500 mg vápnika, čo jednoznačne poukazuje na význam mlieka a mliečnych výrobkov v prevencii osteoporózy. Výnimkou je mak (100g maku obsahuje až 1400 mg vápnika). Pre lepšie využitie vápnika je vhodnejšie, ak je jeho denný príjem rozdelený rovnomerne počas dňa do viacerých porcií, pretože sa tak efektívnejšie resorbuje. Vstrebávanie vápnika v organizme zvyšuje aj kyslé prostredie (konzumácia kyslých potravín), vitamín D a laktóza (mliečny cukor). Naopak vstrebávanie vápnika znižuje kyselina šťavelová (v špenáte, rebarbore, ríbezliach, egrešoch), ďalej kyselina fytová v potrave (v pšeničných otrubách, v tmavom chlebe a pečive) a nadbytok tuku v strave. Tuk zvyšuje vylučovanie vápnika stolicou. Na základe toho je vhodnejšia konzumácia mlieka s nižším obsahom tuku (ideálne je polotučné mlieko vzhľadom na potrebný príjem lipofilného vitamínu D - rozpustného v tukoch). Zdroj: Slovenská únia proti osteoporóze

Prečo konzumovať kyslomliečne nápoje SABI?

obsahujú probiotické kultúry, ktoré nás chránia pred mnohými chorobami ničia choroboplodné mikroorganizmy v žalúdku a v črevách alebo im bránia, aby ochorenie vyvolali povzbudzujú náš imunitný systém a podporujú trávenie Probiotiká pravdepodobne ovplyvňujú aj proces starnutia... Potvrdil to sám život. Veď príslušníci kaukazských národov, ktorí sa v minulosti vyznačovali veľmi vysokou a pravidelnou konzumáciou kyslomliečnych nápojov, sa dožívali mimoriadne vysokého veku. Ako často by sme mali konzumovať probiotiká? Pravidelne, pretože po určitom čase sa z tráviaceho traktu vylúčia. Mali by sme si ich dopriať aj niekoľkokrát za týždeň.

Skrytá sila probiotických kultúr

Ide o ušľachtilé mikroorganizmy, ktoré sú schopné zažívacím traktom nielen prejsť, ale majú schopnosť priľnúť na črevnú sliznicu a zachovať si vysokú životnosť pri spracovaní, čím zlepšujú stav črevnej mikroflóry. Probiotické mikroorganizmy pomáhajú mikroflóru čreva obnoviť a udržať zdravú a posilňujú tak prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Dostanú sa živé až do čreva, kde pôsobia aktívne. Zdravá črevná mikroflóra je schopná nás chrániť proti cudzorodým látkam a škodlivým baktériám, s ktorými prichádza ľudský organizmus denne do kontaktu, a tak vlastne posilňuje našu imunitu. Probiotické kultúry udržiavaním zdravej črevnej mikroflóry zvyšujú aj vstrebávanie a lepšie využitie minerálnych látok (napr. vápnika, železa) a stopových prvkov (napr. zinok, meď) z potravy a podporujú lepšiu stráviteľnosť tukov. V zdravom črevnom prostredí sa zároveň produkujú aj napr. vitamíny skupiny B, biotín (vitamínH) a vitamín K. Známy je priaznivý účinok probiotických kultúr pri problémoch s vyprázdňovaním, pretože zlepšujú trávenie a regulujú činnosť čriev, a tým zároveň obmedzujú tiež riziko vzniku rakoviny čriev.

Kefír - zbraň proti alergiám

Mnohí z Vás určite ani netušia, že kefír má svoj pôvod v Kaukaze a Tibete. Vo východnej Európe ním už mnoho rokov dojčia dokonca deti, pretože tento výrobok je ľahko stráviteľný. Sú to však práve deti, ktoré najviac trpia alergiami rôzneho druhu. Podľa štatistík alergiou trpí 6 % detí do 3 rokov. Ich najčastejším spúšťačom býva ovalbumín - proteín zo slepačích vajec. Podľa najnovších štúdií by sa však práve kefír mohol stať veľmi efektívnym pomocníkom v boji proti alergiám na potraviny. Tento poznatok vedci opierajú o výsledky testov s myšami, kde spomínaný mliečny nápoj potlačil imunitnú reakciu, ktorú u alergikov vyvolávajú určité bielkoviny. Okrem toho mal kefír pozitívny vplyv na črevnú flóru zvierat, ktorá je jedným z kľúčových faktorov pri vzniku alergií. Po týchto výsledkoch chcú vedci zistiť, ktoré látky v kefíre majú uvedené pozitívne účinky. Môžeme teda len dúfať, že blahodárny vplyv kefíru v boji proti alergiám sa čoskoro osvedčí aj na ľuďoch. Zdroj: Roľnícke noviny, ročník 43, 20.10.2006

Jogurt

Kyslé mlieka so živými mikróbami, teda jogurt, patrí k legendárnym potravinám. Ľudia už po stáročia používali jogurt na liečbu hnačiek a iných črevných ochorení. Na základe experimentov prekonal jogurt ukážkový nástup do modernej ľudovej medicíny. Jogurt sa v 20. storočí dôkladne vedecky skúmal. Zistilo sa, že ide o mnohostrannú terapeutickú látku. Veľký podiel úžitku spočíva v rozsiahlych aktivitách ovplyvňujúcich tráviaci trakt. Za svoje skvelé vlastnosti vďačí skupine prirodzených baktérií nazývaných LAKTOBACILY, ktoré sa starajú o kysnutie. Tým dodávajú jogurtom kyslastú chuť. Jeho terapeutické vlastnosti závisia predovšetkým od jednotlivých typov baktérií. Jogurt pôsobí hneď v niekoľkých sférach: AKO LIEK PROTI HNAČKE AKO PRIRODZENÉ ANTIBIOTIKUM AKO PROSTRIEDOK PROTI RAKOVINE AKO ŽALÚDOČNÝ BALZAM Zdroj: Červena, D. Červeny,  K. : Liečba výživou. Martin 2002, str. 165 - 166.

Sušené mlieko odtučnené

Sušené mliečne výrobky patria do kategórie tzv. mliečnych konzerv -výrobkov, ktoré majú dlhú trvanlivosť a je možno ich rýchlo previesť na formu vhodnú k priamemu konzumu pri zachovaní ich celkovej nutričnej hodnoty. Firma MILK - AGRO s.r.o. v súčasnosti vlastní takúto technológiu, ktorou je možné vyrábať sušené mliečne výrobky, splňajúce svetové kvalitatívne ukazovatele. Vzhľadom k tomu, že na malospotrebiteľskom slovenskom trhu chýba takýto výrobok od slovenského výrobcu, naša firma sa rozhodla, že uvedenú dieru zaplní a na vianočný trh prinesie pre svojich verných zákazníkov prvý zo širokého sortimentu sušených mliečnych výrobkov a to Sušené mlieko odtučnené » Zloženie výrobku podľa hlavných výživových zložiek, ako aj jeho priemernú energetickú hodnotu nájdete na našich stránkach v sekcii Mlieko.

Hore