17. 01. 2017

Máme tu fašiangy. Viete čo robiť?

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide... jedna z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek, sa vybaví asi väčšine z nás pri spomenutí slova Fašiangy. Viete ale odkedy dokedy fašiangy trvajú a ako prežívali fašiangy naši predkovia na dedinách?

 

Fašiangy predstavujú obdobie od Troch kráľov (šiesteho januára) až do polnoci pred Popolcovou stredou. Toto prechodné obdobie medzi zimou a jarou, je spojené s očakávaním zmeny - prírodnej, ale aj spoločenskej - a svojským spôsobom dočasne ruší zavedené poriadky a normy.

 

Dnes toto obdobie vnímame ako čas plesovej sezóny. Je to obdobie kedy sa organizujú rôzne zábavy, plesy a karnevaly. V niektorých obciach si nadaľej pripomínajú tradície a hlavne na záver fašiangov sa usporadúvajú tradičné fašiangové pochody pri ktorých sa dbá na dodržiavaní zvykov našich predkov. A ktoré to boli?

 

K Fašiangom neodmysliteľne patrili zábavy s maskami. Na dedinách sa robili pochôdzky po domoch pri ktorých boli hlavne chlapy odetý do rôznych masiek ako sú: medveď, turoň, koza, kôň - znázorňujúc mužskú silu plodnosti. Masky predvádzali najčastejšie smrť a ožitie zvieraťa, čo malo vyjadriť obnovu a prebúdzanie prírody k životu po zime. V tomto období sa odohrávalo aj veľa akcií, spoločenských udalostí, svadieb a zabíjačiek. Každú nedeľu sa konali tanečné zábavy alebo bály. Tá najslávnostnejšia zábava sa konala na záver fašiangov. Bola vyvrcholením celého obdobia. Sprievod plesajúcich obchádzal domy a končil aj dnes dobre známym zvykom - pochovaním basy.

 

Čo sa jedlo na fašiangy? Fašiangy boli obdobím bohatým na kalorické jedlá, aby sa pred pôstom ľudia dobre najedli. Hoci sa v minulosti stravovalo dosť striedmo, počas fašiangov bolo dovolené aj prejedanie. Neboli žiadne predpisy, žiadne tresty, spytovanie svedomia, žiadne pôsty. Naopak, z komôr zmizlo veľa mäsa a veľa pitia. K Fašiangom patrili tradičné jedlá ako boli fánky, šišky, pampúchy, záviny a zabíjačkové špeciality.

 

Tieto staré zvyky boli rozšírené zhruba do konca 19. storočia, ale dodnes sa zachovali v rôznych formách a obmenách na dedinách, samozrejme s regionálnymi odlišnosťami. Viacerí z nás už ľudové zvyky nepraktizujeme a možno ani nepoznáme, ale aspoň tú našu fašiangovú si zaspievajme :)

 

 

Fašiangy, Turíce


Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide,

kto nemá kožuška zima mu bude.

Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,

dajte mi slaninky, nech sa vypasiem.

Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy,

jedni pijú, druhí jedia za stolom klobásy.

Tuto nám nedali, tuto nám dajú,

tu koňa zabili, tu rebrá majú.

A my žiaci, neboráci, nemáme čo jesti,

musíme sa z domu, do domu po dedine pliesti.

MILK - AGRO

Varte s chuťou a chutne

otvoriť receptár

Otázky o zdraví

hľadám odpoveď

Čerstvé a chutné akciové produkty nielen vo vašej chladničke.

Súhlasím s pravidlami Ochrany osobných údajov.
Hore